Reklama
  • Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (11:05)

    Bieszczady - raj dla turystów

Te malownicze góry warto odwiedzić o każdej porze roku. Egzotyka tych gór przyciągała tu i ciekawskich i outsiderów. Bo Bieszczady dają wyjątkowe poczucie wolności. Nic też dziwnego, że w 1973 roku utworzono na ich terenie Bieszczadzki Park Narodowy. Po roku 1989 został on znacząco powiększony.

To najcenniejsza w Polsce ostoja puszczańskich drapieżników jak wilk, ryś i niedźwiedź brunatny, ale swoje siedliska ma tu również blisko 40 innych gatunków ssaków oraz około 200 gatunków kręgowców.

Reklama

W obrębie parku obowiązuje nakaz przestrzegania zasad ochrony przyrody oraz stosowania się do regulaminu parku. Uprawianie turystyki pieszej, konnej, rowerowej, a przy sprzyjających warunkach również narciarskiej, może się odbywać jedynie na oznakowanych szlakach, ścieżkach i trasach.

Najwyższym szczytem polskich Bieszczadów jest Tarnica (1346m n.p.m.). Przy dobrych warunkach pogodowych i przejrzystości powietrza widać z niej między innymi Szeroki Wierch, Krzemień, Kopę Bukowską, Halicz, Połoninę Caryńską, a także Bieszczady po stronie ukraińskiej z Pikujem na czele. Szczyt zdobi 7-metrowej wysokości krzyż z metalowej kratownicy upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II.

Turyści, którzy chcą być blisko gór, kwaterują w wioskach położonych u stóp połonin: Cisnej, Kalnicy, Wetlinie, Ustrzykach Górnych. Stąd już tylko krok na szlaki. Bieszczady to raj dla miłośników jazdy konnej.

W Żubraczem w dolinie Solinki, niedaleko Cisnej, ma siedzibę klub jeździecki Połoniny. Oferuje on naukę jazdy i przejażdżki dla początkujących oraz wczasy w siodle i kilkudniowe rajdy po górach. Stadniny znajdują się również w Wetlinie oraz w Woli Michnowej. Zimą Wetlina staje się centrum narciarstwa biegowego.

Bieszczadzki Park Narodowy

Wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. Informacji w tej sprawie można zasięgnąć w następujących miejscach: Informacja turystyczna w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym BdPN, tel. 13 461 10 91. Ośrodek Informacji Turystycznej BdPN w Lutowiskach: tel 13 461 03 50.

Więcej na temat:Bieszczady | Bieszczady. | park | raj | Cisna | tarnica

Zobacz również

  • Kochają je miłośnicy wspinaczki, rowerzyści i ci, którzy po prostu szukają kontaktu z naturą. W Bieszczadach wciąż można znaleźć miejsca rzadko uczęszczane przez człowieka, ale za to spotkać... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.