Reklama
  • Piątek, 19 kwietnia 2013 (10:07)

    Dolina Chochołowska - piękna o każdej porze roku

Najpiękniej jest tutaj wiosną. Polanę Chochołowską pokrywa kobierzec z tysięcy krokusów.

Otoczona pasmami Bobrowca, Grzesia i Rakonia Dolina Chochołowska, uchodzi za najpiękniejszą w polskiej części Tatr. Pokryta głównie lasami świerkowymi, niżej z domieszką buka, jodły i reliktowej sosny zwyczajnej, jest też ostoją dzikich zwierząt. Żyją tu niedźwiedzie i świstaki, a jelenie urządzają rykowiska. Główną atrakcją doliny są jednak jej polany.

Zanim szlakiem z Siwej Polany dotrzemy do Polany Chochołowskiej, miniemy inną, na którą również warto zwrócić uwagę. To Polana Huciska. Na przełomie XVIII i XIX w., z Klinowej Czuby (zbocza, przy którym powstała) wydobywano rudy kwarcowo-hematytowe. Z kopalni Huciańskie Banie wywożono je do Kuźnic. Trudno sobie dziś wyobrazić ten kopalniany krajobraz, ale to właśnie stąd wzięła się nazwa tej polany.

Mnichy Chochołowskie

Reklama

Tymczasem szlak znów chowa się w lesie, by po chwili wyjść z niego na rozległą polanę z pasterskimi szałasami. Nad polaną po prawej stronie ukazują się Mnichy Chochołowskie, sterczące turnie skalne kształtem przypominające iglice, a na polanie u podnóża Borowca stoi budynek największego tatrzańskiego schroniska (1146 m n.p.m.). Pierwsze stanęło na polanie Chochołowskiej, w 1933 r., ale zostało spalone przez Niemców. Zastąpiono go obecnym w 1953 r.

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Rok wcześniej na Chochołowskiej Polanie stanęła drewniana kaplica św. Jana Chrzciciela. Dziś ściągają do niej tłumy 24 czerwca na odpust, i 24 grudnia na pasterkę. Gdy budowano kaplicę, w obawie przed władzami komunistycznymi mówiono, że to świetlica dla pasterzy. Jeszcze w latach 50. XX w. wypasano tu ponad 500 owiec i blisko 150 sztuk bydła. Stojąca tu szopa pasterska należy do Andrzeja Gali Zięby. W 1983 r. na poczęstunek zatrzymał się w niej papież Jan Paweł II.

M&M Osip-Pokrywka

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W tym roku wszystko stanęło na głowie. Pogoda pomieszała szyki tak narciarzom, jak właścicielom pensjonatów. I to nie tylko w Polsce. W Alpach sytuacja jest niewiele lepsza. Nawet w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.