Reklama
  • Piątek, 19 sierpnia 2016 (14:00)

    Sezon w Dolinie Chochołowskiej

Lato to doskonała pora, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na polską część Tatr.

Dolina Chochołowska jest największa i najdłuższa w polskich Tatrach. To miejsce szczególnie atrakcyjne dla rodzin, gdyż na szlaku czekają nas nie tylko piękne widoki, ale i wiele atrakcji.

Jednośladem przez Dolinę

Reklama

Szlak w stronę schroniska na Polanie Chochołowskiej rozpoczyna się u wejścia na Siwą Polanę. Znajduje się tu duży parking samochodowy, bar gastronomiczny, stoiska z pamiątkami, kasa biletowa, a także wypożyczalnia rowerów, która działa w godzinach 8–20 (w sezonie). Należy pamiętać, że podjazd jest dość długi, dlatego stanowi on opcję dla wprawionych turystów.

Następne punkty rowerowe znajdują się także w dalszej części Doliny, w tym przy leśniczówce TPN (dawne schronisko Blaszyńskich). Kilka kilometrów zjazdu daje ogromną frajdę, a przy tym droga jest na tyle bezpieczna, że poradzą sobie z nią również młodsi uczestnicy wycieczki.

W dalszej części Siwej Polany stoi kilka bacówek, gdzie turyści mogą zobaczyć tradycyjny proces przygotowania oscypków. Oczywiście po prezentacji jest degustacja.

Wielką atrakcję dla najmłodszych stanowi kulturowy wypas owiec, gdzie mają oni okazję na zdobycie wiedzy na temat sposobów hodowli przekazywanych wśród górali z ojca na syna. Zwierzęta przyzwyczajone do turystów ze stoickim spokojem pozują do wakacyjnych, pamiątkowych zdjęć.

Tatrzańskie lekcje geografii

Wycieczka w Dolinie Chochołowskiej może zamienić się w niesamowicie ciekawą, bo praktyczną, lekcję geologii i geografii. Tatrzańskie szlaki opatrzone są tablicami w ciekawy sposób prezentującymi informacje o terenie, na którym właśnie się znajdujemy.

Zobaczenie na własne oczy potęgi lodowca, który ukształtował dolinę, czy dotknięcie naturalnego grafitu to nie lada gratka dla małego odkrywcy.

Dorośli powinni zwrócić uwagę „badaczy” na strzeliste Siwiańskie Turnie – skały wznoszące się do 100 m nad dnem Doliny, wąwóz Wielkie Koryciska, Niżną Bramę Chochołowską czy na Wywierzysko Chochołowskie, gdzie mamy okazję zobaczyć krystalicznie czystą wodę wypływającą z systemu jaskiń w obrębie Doliny.

Główny cel wycieczki – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – to także duża atrakcja. Jest największym schroniskiem w Polsce, gdzie wystawione zostały eksponaty i zdjęcia z blisko stuletniej działalności tej instytucji.

Przydatne info

Do Doliny Chochołowskiej łatwo jest dojechać z Zakopanego autem lub busem. Trasa wiedzie przez dobrze przygotowaną asfaltową drogę i jej pokonanie zajmuje ok. 20 min. W przypadku transportu busem, większość linii zaczyna bieg przed dworcem PKP w Zakopanem.

Warto jednak zorientować się wcześniej, gdzie można się dosiąść.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zwane niegdyś Górami Olbrzymimi i krainą ducha gór, Liczyrzepy, Karkonosze to najbardziej zróżnicowany łańcuch górski w Sudetach. Najwyższym szczytem jest Śnieżka z piękną kaplicą św. Wawrzyńca,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.