Reklama
  • Poniedziałek, 4 listopada 2013 (10:05)

    Tatry - szlaki, które warto odkryć

Sezon turystyczny w Tatrach nie kończy się z latem! Jesień w górach to okazja do odkrywania szlaków.

Reklama

Okolice Kasprowego Wierchu to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Jest to niewątpliwa zasługa zapierających dech w piersiach widoków i znakomicie przygotowanych górskich szlaków i tras.

Zielony szlak, prowadzący z Kuźnic do Kasprowego, przecina zalesioną Dolinę Bystrej oraz Dolinę Kasprową. Dalej dochodzimy do Myślenickich Turni, gdzie zaczyna się już ostrzejsze podejście.

Jednak to już tylko pół godziny do szczytu, a w trakcie wędrówki rozpościerają się piękne widoki na Dolinę Kondratową, Giewont i Gorczykową Czubę. Z Kasprowego prowadzą szlaki na kolejne szczyty – Czerwone Wierchy lub Świnicę. Można również wybrać żółty szlak, który wiedzie w dół przez Halę Gąsienicową i Dolinę Jaworzynki.

Opinią szczególnie pięknego cieszy się szlak czerwony, który w dodatku nie jest bardzo trudny. Prowadzi wzdłuż granicy polsko-słowackiej do Kopy Kondrackiej. Stanowi ona świetny punkt wyjścia dla kontynuacji wycieczki na Giewont lub Małołączniak.

Schronisko na Hali Gąsienicowej to punkt przecięcia kilku szlaków, m.in. niebieskiego, przez malowniczo położony Czarny Staw Gąsienicowy do Przełęczy Zawrat, oraz żółtego, biegnącego przez Dolinę Pańszczycy do Przełęczy Krzyżne. A stąd niedaleko do jednego z najpiękniejszych miejsc polskich Tatr – Doliny Pięciu Stawów.

Podróż do Zakopanego

Do Zakopanego możemy dostać się koleją i autobusem. Ceny biletów od ok. 30 zł. Przejazd busem z centrum Zakopa nego do Kuźnic kosztuje około 5 zł.

W Zakopanem od ok. 35 zł za dobę. 2-os. pokój w schronisku „Murowaniec” to koszt 49 zł.

Natura z bliska

Na tatrzańskich szlakach mamy okazję spotkać wiele gatunków zwierząt, m.in. czarne wiewiórki, świstaki, a nawet kozice. Wśród roślin znajdziemy unikatowe ostróżki czy przywrotniki. Należy jednak pamiętać, że większość tych okazów jest chroniona.

Kolej linowa

Kolejka między Kuźnicami a Kasprowym Wierchem przeszła gruntowną modernizację. Przede wszystkim zwiększono jej prędkość, dodano nowe podpory oraz wprowadzono nowoczesne wagony, gwarantujące lepszą widoczność.

Dla kolekcjonerów

Podróżując między górskimi szlakami, warto zwrócić uwagę na ofertę pamiątkową w schroniskach. W większości możemy zaopatrzyć się w przypinki lub inne gadżety, które są swoistym trofeum każdego wędrowca.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając się na wycieczkę w góry, musimy zadbać o bezpieczeństwo. Należy zdobyć informacje o danym szlaku, dokładnie zaplanować trasę, zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe godziny oraz skompletować niezbędny ekwipunek (plecak, mapa i kompas, ciepła odzież, prowiant, podręczna apteczka, latarka, telefon komórkowy).

Niewskazane jest samotne wychodzenie na szlak. Wyruszając, powiadom kogoś o swoich zamiarach.

E.J.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Tatry | "Tatry" | szlaki | sezon | szlak | sezon turystyczny

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.