Reklama
  • Poniedziałek, 10 czerwca 2013 (15:04)

    Wisła. Tam, gdzie biją źródła królowej polskich rzek

Znana jest wszystkim kibicom skoków narciarskich, bo to miasto Adama Małysza (35). Ale nie tylko dlatego warto tam się wybrać. Wisła zachwyca już samym położeniem.

Reklama

W jej centrum zobaczyć możemy dwa potoki, Białą i Czarną Wisełkę, które spływają tu ze stoków Baraniej Góry i dają początek najdłuższej polskiej rzece – Wiśle.

Wiosną jest tu wyjątkowo pięknie. Góry Beskidu Śląskiego pokrywają się dywanem we wszystkich odcieniach zieleni, a turystyczne szlaki zapraszają na piesze wędrówki. Wyciągi krzesełkowe na leżące w mieście Stożek i Soszów Wielki znakomicie ułatwiają dotarcie na szczyty. Na Baranią Górę trzeba jednak wejść.

Przed zdobyciem góry uzupełnić siły można w schronisku na Przysłopie. Stąd już tylko godzina marszu dzieli od momentu, by z wieży widokowej podziwiać daleką górską panoramę.

Amatorzy rowerów górskich nie będą zawiedzeni: czerwony szlak przez dolinę Wisły do odległego o 25 kilometrów Skoczowa, górskie szlaki ze stromymi podjazdami i specjalne trasy na stokach Bukowej dla miłośników jazdy po bezdrożach.

Jest stadnina koni, która zaprasza na szkolenia i wycieczki, i park wodny zapewniający pełny relaks.

Wisła zauroczy też wielbicieli historii. W latach międzywojennych ta niewielka wieś zyskała miano uzdrowiska. Stanęło wiele drewnianych willi-pensjonatów w stylu zakopiańskim, powstał Zameczek Prezydencki, rynek z Domem Zdrojowym, jezioro zaporowe u zbiegu dolin Białej i Czarnej Wisełki, skocznia narciarska w Głębcach wraz z wiodącą tam linią kolejową z imponującym wiaduktem nad Doliną Łabajową.

Od 1962 roku Wisła ma prawa miejskie. Centrum Informacji Turystycznej, pl. B. Hoffa 3 (Dom Zdrojowy), tel. 033 855 34 56, www.wisla.pl.

Miasto Adama Małysza

Wisłę, swoje rodzinne miasto, rozsławia Adam Małysz, najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski. Dzięki niemu zbudowano tu nową skocznię.

Małysz ma w Wiśle tablicę pamiątkową w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu, muzeum, w którym eksponatami są m.in. jego cztery Kryształowe Kule i narty oraz pomnik z białej czekolady!

Więcej na temat:adam | Wisła | Wisła | WISE | miasto | wielki | amator | Mem | Amatorzy

Zobacz również

  • Kochają je miłośnicy wspinaczki, rowerzyści i ci, którzy po prostu szukają kontaktu z naturą. W Bieszczadach wciąż można znaleźć miejsca rzadko uczęszczane przez człowieka, ale za to spotkać... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.